Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warszawski grzech zaniechania

27 sierpnia 2016 | Plus Minus | Krzysztof Ziemiec

Od tygodnia sprawa dzikiej reprywatyzacji w stolicy właściwie nie schodzi ani na moment z czołówek gazet czy serwisów informacyjnych.

Prokuratura wszczyna kolejne postępowania. Władze stolicy oskarżane są z różnych stron o to, że przez lata nie potrafiły rozwiązać problemu nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta, które teraz, niejednokrotnie z naruszeniem prawa, przejmowane są przez tzw. handlarzy roszczeniami.

Śledztwo w magistracie od kwietnia prowadzi też Centralne Biuro Antykorupcyjne, które sprawdza, kto skorzystał na dzikiej reprywatyzacji. Opinię publiczną, i słusznie, bulwersuje tu wiele wątków. Choćby fakt, że tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna wchodzi w życie dopiero dziś, choć problem istnieje od początku III RP (od 1990 r, w Warszawie pojawiło się 7 tys. roszczeń do znacjonalizowanych nieruchomości). I dopiero teraz mówimy o tym, jak zwrócić majątki i czy zwrot, którego już dokonano, odbył się zgodnie z prawem.

Wyjaśnień domagają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10533

Wydanie: 10533

Zamów abonament