Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pani Magda z Kilmartin

01 października 2016 | Plus Minus | Bogusław Chrabota

To było w maleńkiej wiosce Kilmartin w zachodniej Szkocji. Jedzie się tam krętą drogą wzdłuż skalistego wybrzeża z Glasgow: najpierw w lewo do Arrochar, potem, mijając poukładane jakby z białych klocków Inveraray (siedziba księcia Argyll), dociera się do rozdroża w miasteczku Lochgilphead.

Stąd już tylko jeden krok, by na wysokości północnego cypla wyspy Jura, w wilgotnej dolinie odnaleźć kilkanaście domków, jeden hotel z niewielkim pubem, stary, choć nie bardzo stary jak na swoje okolice kościółek i słynne relikty, których jest tu, w promieniu kilku mil od Kilmartin, ponad 300.

Datowane są na mniej lub bardziej odległe stulecia. Od neolitu, przez epokę brązu, żelaza, po wczesne średniowiecze. To kamienne stele, kopce, kryte tajemniczym reliefem głazy i to, co najbardziej tajemnicze, XIII-, XIV-wieczne rycerskie nagrobki identyfikowane tylko znakiem obnażonego miecza. Dla wielu pamiątka pochówku Rycerzy Świątyni, którzy, uciekłszy w 1307 r. przed siepaczami Filipa Pięknego, znaleźli schronienie właśnie w Szkocji. Rzekomo zabrali z sobą skarb...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10563

Wydanie: 10563

Zamów abonament