Od radości do strachu

10 października 2016 | Sport | Stefan Szczepłek
Robert Lewandowski zdobył dla reprezentacji 39 goli. Prowadzi w tej klasyfikacji Włodzimierz Lubański – 48 bramek
autor zdjęcia: Bartłomiej Zborowski
źródło: PAP

Po zwycięstwie nad Danią 3:2 Polska ma niezłą pozycję w grupie, ale i kilka problemów do rozwiązania.

W pierwszej połowie Polacy zagrali bardzo dobrze. Obrońcy nie mieli trudnej pracy, ponieważ cała drużyna spisywała się bez zarzutu w defensywie. Im bliżej polskiej bramki byli Duńczycy, tym bardziej ich akcje słabły. Przez 90 minut oddali jeden celny strzał, z którego padła bramka. Praca Łukasza Fabiańskiego polegała na wyłapywaniu dośrodkowań, co robił perfekcyjnie. Jego spokój i doświadczenie z pracy na Wyspach Brytyjskich dodają partnerom pewności siebie.

Ten opis może sugerować, że Dania była niegroźnym przeciwnikiem, ale to nieprawda. Niewiele brakowało, a wykorzystałaby dziwną przypadłość, na jaką ostatnio zapadła nasza reprezentacja.

W Astanie zespół Adama Nawałki wygrywał z Kazachstanem 2:0, mając mecz pod kontrolą. Skończyło się remisem, czego wobec różnicy klas między zawodnikami kazachskimi a polskimi trudno nie uznać za wpadkę. Teraz sytuacja była podobna. Przy prowadzeniu 3:0 reprezentacja Polski straciła dwa gole i przez 20 minut byliśmy w strachu – na boisku i na trybunach. Tym razem się udało, ale takie wielominutowe okresy bezradności nie świadczą o reprezentacji najlepiej. Zespół lepszy od Danii może to wykorzystać.