Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczać wykorzystywanie samochodu do świadczenia pracy

31 października 2016 | Podatki | Bartłomiej Sikora, Rafał Karbowniczek

Zdaniem fiskusa udostępnione przez pracodawcę paliwo, zużyte na cele prywatne jest oddzielnym świadczeniem i nie mieści się w kwocie ryczałtu. Ostatnie wyroki sądów administracyjnych wskazują jednak, że takie podejście jest błędne.

Aby pracownik mógł prawidłowo wykonywać swoje obowiązki służbowe, niezbędne są odpowiednie „narzędzia". Ich rodzaj w głównej mierze zależy od rodzaju świadczonej pracy. W przypadku pracowników „umysłowych" najczęściej spotykanymi „narzędziami" są np. samochód, telefon, czy też komputer. Sposób rozliczenia każdego z ww. „narzędzi", będzie zależał w głównej mierze od tego czy jest ono własnością pracownika czy pracodawcy.

Najwięcej problemów i niejasności pojawia się przy rozliczaniu wykorzystania samochodu prywatnego bądź służbowego do świadczenia pracy, i tej kwestii zostanie poświęcony niniejszy artykuł.

Jazdy lokalne czy zamiejscowe

- Na co należy zwrócić uwagę, gdy pracownik wykorzystuje swój prywatny samochód osobowy do celów służbowych?

W pierwszej kolejności na kwestię, czy samochód pracownika zostanie użyty do jazdy lokalnej, czy do jazdy poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika. Dla każdego z tych przypadków przewidziana została bowiem odmienna podstawa do zwrotu pracownikowi poniesionych przez niego kosztów. Rozróżnienie w tym zakresie wprowadza rozporządzenie ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10588

Wydanie: 10588

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament