Elektroniczne dokumenty
Przewoźnicy domagają się wprowadzenia elektronicznych listów przewozowych.
Podstawowym dokumentem w międzynarodowych przewozach jest list przewozowy CMR. Nazwa bierze się od Konwencji CMR (Convention relative au contrat de transport international de Marchandises par Route), regulującej zasady transportu rzeczy, podział obowiązków i odpowiedzialności.
Ta konwencja ONZ powstała w 1956 roku i z powodzeniem służy przedsiębiorcom. Konwencję ratyfikowały 53 państwa, jednak rozwój elektroniki pozwolił wprowadzić elektroniczną wersję listu przewozowego.
Prace nad cyfrowym dokumentem zaczęto w 1997 roku. Elektroniczną wersję listu przewozowego wprowadził Protokół dodatkowy do Konwencji CMR, którego ostateczna wersja powstała w maju 2008 roku.
Podpisały ją cztery państwa, a Protokół wszedł w życie 5 czerwca 2011 roku po ratyfikacji przez Litwę. Do niedawna poszerzoną konwencję ratyfikowało dziewięć krajów: Bułgaria, Czechy, Dania, Holandia, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Słowacja i Szwajcaria. Pod koniec października dołączyła do tego grona Francja.
Aby skorzystać z eCMR zarówno załadowca, przewoźnik jak i spedytor muszą być zarejestrowani w systemie. Cyfrowy dokument uwiarygodniany jest elektronicznym podpisem. W formacie dokumentu przewidziane jest także miejsce na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta