Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Regulaminy niekoniecznie w zapomnienie

19 stycznia 2017 | Praca i ZUS | Sebastian Kryczka

Pracodawca, który zamierza uchylić obowiązujące w firmie regulaminy pracy i płac, powinien to zrobić w trybie ich uchwalania. Nie warto się z tym spieszyć, jeśli w zakładzie funkcjonują związki zawodowe.

Od stycznia br. regulamin wynagradzania jest obowiązkowy w firmie zatrudniającej co najmniej 50 pracowników, którzy nie są objęci zakładowym ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy. Jednak nowe przepisy nie tylko nakładają obowiązek, ale też przewidują prawo do ustalania warunków wynagradzania w drodze regulaminu. Dotyczy to pracodawców, którzy zatrudniają od 20 do 49 pracowników, nieobjętych układem zbiorowym pracy. Wcześniej przepisy kodeksu pracy nie normowały w sposób bezpośredni możliwości wprowadzania regulaminu płac przez pracodawców zatrudniających mniej niż 20 pracowników.

Nowe przepisy przewidują istotną rolę zakładowych organizacji związkowych w kwestii wprowadzenia regulaminu wynagradzania. Dotyczy to pracodawców zatrudniających od 20 do 49 pracowników, nieobjętych zbiorowym układem pracy. Jeśli funkcjonujące w takiej firmie związki wystąpią z wnioskiem o ustalenie regulaminu wynagradzania, pracodawca będzie musiał go wprowadzić.

Co istotne, przepisy k.p. nadal nie regulują przedziału czasu, w jakim pracodawca ma obowiązek ustalić warunki wynagradzania w drodze regulaminu. Należy przyjąć, że to zatrudnienie 50. pracownika skutkuje niezwłocznym podjęciem działań zmierzających do powstania tego aktu.

Pracodawca nie może pozostawać w bezczynności również wtedy, gdy wniosek w sprawie utworzenia regulaminu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10653

Wydanie: 10653

Spis treści
Zamów abonament