Śledzenie użytkowników sieci będzie trudniejsze
Unia zadba o prywatność internautów. Ograniczy firmom możliwość zbierania danych. Szymon Cydzik
Przygotowane przez Komisję Europejską rozporządzenie o prywatności w cyfrowym świecie najbardziej zmienia zasady zbierania plików cookies. Niektóre z nich, np. liczące liczbę wejść na stronę czy zapamiętujące wartość koszyka w sklepie internetowym, nie będą już wymagały zgody użytkownika. W innych przypadkach będzie ona wyrażana na poziomie ustawień przeglądarki, a nie poszczególnych stron. Nowe regulacje mają obowiązywać od maja 2018 r., jeśli przyjmie je Parlament i Rada UE. Branża marketingowa je krytykuje, a obrońcy prywatności popierają.
– Obecnie przy instalacji oprogramowania lub pierwszym włączeniu urządzenia automatycznie wyrażamy zgodę na zapisywanie ciasteczek, a potem musimy szukać w ustawieniach, jak ją cofnąć – mówi dr Paweł Litwiński z Instytutu Allerhanda. – Rozporządzenie ma to zmienić, wprowadzając zasadę wzorowaną na nowych przepisach o ochronie danych osobowych. Takie przeniesienie ochrony prywatności na poziom oprogramowania to jedyny sposób, by była skuteczna – podkreśla.
Internauta zdecyduje
Rodzi to obawę, że internauci rzadziej będą wyrażać zgodę na pobieranie ciasteczek, gdyż będzie to od nich wymagało aktywnego działania, a nie jak dotychczas – biernej akceptacji poprzez wyskakujące okienko. Nowe przepisy nakazują też przeglądarkom odróżnianie plików cookies strony,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta