Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego Europa odwraca wzrok

04 kwietnia 2017 | Rzecz o prawie | Tomasz Snarski

31 marca minęło sześć lat od złożenia do Parlamentu Europejskiego (PE) petycji w sprawie praw językowych Polaków na Litwie (nr 358/2011), poruszającej m. in. problem dyskryminacji mniejszości polskiej.

Zagadnienia wskazane w petycji rozpatrywano dotychczas m. in. podczas posiedzeń Komisji Petycji PE, skierowano też z PE dwa oficjalne listy do rządu litewskiego. Litwa konsekwentnie protestowała przeciw zajęciu się sprawą przez instytucje Unii Europejskiej, jednocześnie zaprzeczając istnieniu zgłaszanych problemów. Komisja Europejska w sporządzanych opracowaniach przyjmowała ostrożne stanowisko, z jednej strony akcentując wagę praw fundamentalnych, z drugiej nie widząc roli Unii Europejskiej w rozwiązaniu problemów z ich przestrzeganiem. Jedynie Parlament Europejski, podejmując kolejne decyzje o rozpatrywaniu petycji wbrew stanowisku Litwy, stanął po stronie obywateli i ochrony praw człowieka. Gdy dzisiaj podkreśla się potrzebę wartości mających być fundamentem przetrwania europejskiej integracji, warto zauważyć, że sposób potraktowania problemu dyskryminacji polskiej mniejszości przez Litwę jako państwo członkowskie UE jest ilustracją wyzwań stojących przed Europą. Unia musi składać się z demokratycznych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10717

Wydanie: 10717

Spis treści
Zamów abonament