Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Frustrujące wybory

04 kwietnia 2017 | Publicystyka, Opinie | Jarosław Flis Adam Gendźwiłł

Kilkaset tysięcy pustych kartek wrzucanych do urn to całkiem czytelne sygnały. Jednak remedium na problemy samorządu nie są wcale mityczne JOW-y – oceniają socjolodzy.

Do wyborów samorządowych został rok z okładem – to ostatni moment, by zwrócić uwagę na towarzyszące im głębokie problemy. Inne jednak niż te, które najbardziej rzucały się w oczy w wyborach 2014 r. Problem systemu informatycznego został już najwyraźniej rozwiązany. Co do „efektu książeczki", to znamy już jego główne przyczyny. Sejm i PKW przedstawiły tu środki zaradcze – nowy wzór kart do głosowania i kampania informacyjna. Pozostaje pytanie, czy rzeczywiście istotnie zmieni to zachowania wyborców, dla których wybory samorządowe są jedynymi, w których biorą udział. Nie ma natomiast wątpliwości, że deprymująca liczba głosów nieważnych ma też przyczyny inne niż zmylenie książeczką. One nie znikną na pewno, bowiem źródła problemów tkwią znacznie głębiej – w samym pomyśle na samorządowy system wyborczy.

Wybory w tym systemie odbyły się już wystarczająco wiele razy, by dać okazję do pogłębionych badań i wystawić oceny, które nie są pochopne. Szczegółowe analizy pokazują, że system wyborczy stosowany w wyborach sejmików, rad powiatów i rad miast na prawach powiatu tworzy bardzo niezdrowy splot rywalizacji, który prowadzi do niskiej jakości przedstawicielstwa.

Każda ordynacja wyborcza to inny pomysł na to, jak rywale o publiczne urzędy mają być zachęceni do zostania przedstawicielami wyborców. Każda...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10717

Wydanie: 10717

Spis treści
Zamów abonament