Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obrona z urzędu wymaga od spółki starań

05 kwietnia 2017 | Prawo | Marek Domagalski

Wyższe wymagania stawiane osobom prawnym przy ubieganiu się o prawnika z urzędu czy o zwolnienie od kosztów sądowych są konstytucyjne – orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

O zbadanie tej kwestii wystąpił Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XV Wydział Gospodarczy, w którego ocenie wyższe wymagania wobec osób prawnych naruszają konstytucyjną zasadą równości. Sąd wskazał, że osoby fizyczne występujące o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego z urzędu czy przyznanie zwolnienia z kosztów sądowych składają oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku i źródłach utrzymania, a w razie braków we wniosku sąd wzywa do ich usunięcia. Osoba prawna ma przedstawić wszystkie niezbędne dokumenty (dowody) już w pierwszym piśmie, nie wiedząc, czego sąd od niej będzie oczekiwał.

Sąd nie przekonał TK.

– Wnioskodawca nie może ograniczać się do złożenia oświadczenia o braku takich środków czy też powoływania się na okoliczności faktyczne bez poparcia ich odpowiednią dokumentacją – wskazał w uzasadnieniu sędzia Stanisław Rymar. – Rodzaj tych dokumentów zależy od rodzaju i charakteru osoby prawnej ubiegającej się o zwolnienie.

sygnatura akt: P 56/14

Wydanie: 10718

Wydanie: 10718

Spis treści
Zamów abonament