Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polsce grożą turbulencje

15 maja 2017 | Ekonomia

Okres dobrej koniunktury powinniśmy wykorzystać na przygotowanie gospodarki na trudne czasy, a nie na trwonienie wypracowanych dochodów – pisze główny ekonomista PO.

Prof. Andrzej Rzońca

Mamy trzeci odcinek dziwnych zachowań premiera Morawieckiego.

Najpierw konsekwentnie ignorował wiedzę ekonomiczną. W szczególności sięgnął po skompromitowaną teorię zależności i oparł na niej swoją strategię gospodarczą. W latach 50. i 60. była ona testowana w Ameryce Łacińskiej i Afryce – wszędzie z katastrofalnymi skutkami.

Następnie premier Morawiecki zakwestionował dane GUS pokazujące załamanie inwestycji pod jego rządami. Wówczas twierdził, że wynikający z tego załamania znaczący spadek tempa wzrostu gospodarki w 2016 r. w rzeczywistości jest rezultatem zawyżenia przez urząd poziomu PKB w 2015 roku. GUS zrewidował dane i ten zjazd okazał się... jeszcze głębszy niż wynikało z wcześniejszych danych – z 4,6 proc. w IV kwartale 2015 r., kiedy PiS przejmował władzę, aż do 2,5 proc. w IV kwartale 2016 r., zamiast 2,7 proc.

Teraz premier Morawiecki ignoruje dane Ministerstwa Finansów, którym kieruje. Twierdzi, że radykalnie ograniczył deficyt w finansach publicznych. Ale z danych ministerstwa wynika coś zupełnie odwrotnego: deficyt instytucji rządowych, za których finanse odpowiada premier Morawiecki, wzrósł z 39,8 mld zł, czyli 2,2 proc. PKB w 2015 r. do 48,2 mld zł, tj. 2,6 proc. PKB w 2016 roku. Ten znaczny wzrost deficytu nastąpił, mimo że inwestycje rządowe ścięto o 0,3 proc. PKB (czyli niemal 10 proc.), a inne zakupy, np. uzbrojenia, o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10749

Wydanie: 10749

Spis treści
Zamów abonament