Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zagubieni na rynku pracy

29 maja 2017 | Dobra Firma
Dobry pracodawca powinien wspierać proces adaptacji młodych pracowników w firmie.
źródło: Shutterstock
Dobry pracodawca powinien wspierać proces adaptacji młodych pracowników w firmie.

Co trzeci młody Polak boi się podejmowania zawodowych decyzji. Paraliżujący strach przed pierwszą pracą to efekt braku doświadczenia.

Anna czyżewska

Są niepewni siebie i boją się porażki. Nie mają wygórowanych wymagań finansowych, ale perspektywa niskich zarobków działa na nich demobilizująco. Boją się kontaktów z szefem i współpracownikami i nie są przygotowani na zawodowe wyzwania. To pokolenie studentów i absolwentów wyższych uczelni – debiutantów na rynku pracy. Wyobrażenie o korporacyjnym wyścigu szczurów nie do końca ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Pracownia SW Research zbadała 1000 osób na zlecenie programkariera.pl Polskiej Rady Biznesu. Tylko jedna czwarta nie boi się biznesowej samodzielności. Dla większości pierwsza praca podejmowana po studiach nie powinna trwać dłużej niż 2 lata. Jak przedsiębiorcy mogą pomóc młodym na starcie?

Niepewni i bez doświadczenia

Etapu po ukończeniu studiów boi się aż 34 proc. osób. Największa grupa – 42 proc. – ma wątpliwości, ale deklaruje, że jest w stanie poradzić sobie z dylematami. Lęk przed zatrudnieniem jest skutkiem barier psychologicznych i bagatelizowania praktycznego podejścia do edukacji. Młode pokolenie widzi mnóstwo barier: za małe doświadczenie (66 proc.), zbyt duże wymagania (39 proc.), brak pewności siebie (32 proc.), a także małą liczbę ofert pracy, niską samoocenę, nieśmiałość, brak informacji, gdzie szukać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10761

Wydanie: 10761

Spis treści
Zamów abonament