Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śmierć wspólnika nie musi powodować rozwiązania biznesu

02 czerwca 2017 | Prawo w biznesie | Monika Błońska

W umowie spółki można przewidzieć, że w wypadku śmierci dotychczasowego wspólnika do spółki przystąpił spadkobierca.

Jednym z największych wyzwań dla ciągłości funkcjonowania spółki jest śmierć jednego ze wspólników, która generuje istotne skutki dla całej firmy. Dlatego plan sukcesji biznesu powinien stanowić ważny element strategii firmy.

Firmy nowoczesne i nastawione na rozwój powinny na bieżąco analizować skutki podejmowanych działań, biorąc pod uwagę aktualną sytuację na rynku, która warunkuje strategię biznesu. Skutecznie wdrożona strategia firmy powinna również zakładać plan sukcesji, co jest niezwykle istotne w przypadku spółek osobowych.

Forma działalności

Najpopularniejszymi formami prowadzenia działalności w formie spółek osobowych są spółka jawna oraz spółka komandytowa – w ich przypadku śmierć jednego ze wspólników może powodować doniosłe skutki. Powoli w zapomnienie odchodzą spółki komandytowo-akcyjne, które były przez jakiś czas często stosowane, ale z uwagi na zmianę sposobu opodatkowania przestały być już tak korzystną formą prowadzonej działalności. Tymczasem w przypadku spółek partnerskich ustawodawca wprowadził ograniczony krąg podmiotów, które mogą taką spółkę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10765

Wydanie: 10765

Spis treści
Zamów abonament