Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak odnaleźć się w chińskim prawie gospodarczym

09 czerwca 2017 | Prawo w biznesie | Jarosław M. Jankowski

Polscy przedsiębiorcy stają się coraz bardziej widoczni na rynku chińskim. Warunkiem koniecznym osiągnięcia sukcesu biznesowego w relacjach z kontrahentami chińskimi jest poznanie kultury prawnej Chin, w tym przepisów i standardów prawnych regulujących zasady zawierania i wykonywania umów handlowych. Znajomość tych regulacji z pewnością przyczyni się do lepszego zrozumienia partnerów handlowych oraz pozwoli na bardziej świadome i rozważne poruszanie się w meandrach kultury prawnej Chin.

Podstawowymi dokumentami regulującymi kwestie zawierania i wykonywania umów w Chinach są Generalne Zasady Prawa Cywilnego z 12 kwietnia 1986 roku oraz Prawo Umów z 15 marca 1999 roku. Poza tymi regulacjami równie istotną a niejednokrotnie ważniejszą rolę odgrywają interpretacje prawne wydawane przez Sąd Najwyższy Chińskiej Republiki Ludowej. Decydując się na rozpoczęcie współpracy z kontrahentami chińskimi z punktu widzenia praktyki obrotu gospodarczego należy mieć na uwadze następujące kwestie.

Wybór prawa właściwego dla umowy

Jeśli jedna ze stron umowy jest kontrahentem pochodzącym np. z Polski, a druga z Chin, wówczas z uwagi na istniejący komponent zagraniczny w postaci zagranicznego podmiotu, prawo chińskie przewiduje możliwość wyboru właściwego prawa jako praw,a któremu podlegać będzie umowa. Strony mogą zatem zdecydować o wyborze prawa zagranicznego, w tym prawa polskiego, również gdy umowa miałaby być zawierana i wykonywana na terenie Chin. Innymi komponentami zagranicznymi przesądzającymi o możliwości wyboru prawa zagranicznego jest przedmiot umowy znajdujący się poza Chinami lub okoliczność, że umowa ma być wykonywana nie na terenie Chin. Z tym jednak zastrzeżeniem, że w określonych prawem okolicznościach, strony mają obowiązek wybrać prawo chińskie. Dotyczy to umów, które nie zawierają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10771

Wydanie: 10771

Spis treści
Zamów abonament