Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa o zakazie konkurencji a przejście zakładu pracy

09 czerwca 2017 | Prawo w biznesie

Do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie znajduje zastosowania art. 231 k.p. Tym samym przejmowany na podstawie art. 231 k.p. pracownik nie jest związany zakazem konkurencji wobec nowego pracodawcy. Takie stanowisko nie oznacza jednak wyłączenia możliwości przejścia klauzuli konkurencyjnej na innej podstawie prawnej. Nowy pracodawca może bowiem stać się stroną tej klauzuli w okolicznościach, w których podstawę prawną przejścia zakładu pracy będą stanowiły inne przepisy przewidujące sukcesję praw i obowiązków.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 19 stycznia 2017 r., I PK 275/16.

E.S. od 1 kwietnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. pozostawała w stosunku pracy w spółce P. E.S. zawarła ze spółką P. umowę o zakazie konkurencji, w której zobowiązała się do niepodejmowania jakichkolwiek działań mających charakter działalności konkurencyjnej wobec P. w czasie trwania umowy o pracę oraz w okresie 6 miesięcy po jej rozwiązaniu. Za działalność konkurencyjną strony uznały m.in. świadczenie przez E.S. pracy na rzecz jakiegokolwiek podmiotu, którego przedmiotem działalności jest produkcja alkoholi oraz hurtowy lub detaliczny obrót jakimikolwiek wyrobami alkoholowymi stanowiącymi przedmiot działalności P. W czasie trwania klauzuli konkurencyjnej po ustaniu zatrudnienia, spółka P. zobowiązała się do wypłaty E.S. odszkodowania w wysokości 25 proc. wynagrodzenia, a E.S. do zapłaty P. kary umownej w wysokości 40 tys. zł za naruszenie umowy. Z 1 stycznia 2012 r. E.S. została na podstawie art. 231 Kodeksu pracy przejęta do spółki N. Umowa o pracę ze spółką N. uległa rozwiązaniu z 30 kwietnia 2013 r. N. wypłaciła E.S. odszkodowanie przewidziane w umowie o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10771

Wydanie: 10771

Spis treści
Zamów abonament