Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

KAS zażąda dokumentów bez kontroli podatkowej

17 lipca 2017 | Podatki | Artur Tim

W wyniku obowiązujących od 1 marca br. zmian w przepisach o administracji skarbowej zwiększono uprawnienia organów. Niestety, w wielu przypadkach nastąpiło to kosztem gwarancji dla podmiotów podlegających kontroli.

Dziś w toku kontroli celno-skarbowej nie wszczyna się kontroli podatkowej. Relacja między postępowaniem kontrolnym a kontrolą podatkową była inaczej uregulowana do końca lutego br. Wówczas wszczęcie kontroli podatkowej w ramach postępowania kontrolnego było fakultatywne, co wzbudzało liczne wątpliwości. W odniesieniu do kontroli celno-skarbowej nie jest już zatem zasadne wystosowywanie przez podmioty kontrolowane argumentacji o możliwym obejściu przepisów o kontroli podatkowej(a w konsekwencji także przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) przez kontrolujących, czy też o wykonywaniu czynności ściśle związanych ze specyfiką kontroli podatkowej bez formalnego wszczynania tej procedury. Jednocześnie ustawodawca zareagował na kontrowersje, które pojawiły się na gruncie prawa karnego skarbowego, co do relacji pomiędzy pojęciami „postępowanie kontrolne" i „kontrola skarbowa".

Jak było przed reformą...

W stanie prawnym obowiązującym do końca lutego 2017 roku wszczęcie kontroli podatkowej w toku postępowania kontrolnego było fakultatywne. Po rozpoczęciu postępowania kontrolnego organ mógł wszcząć kontrolę podatkową. Przepisy nie precyzowały jednak przesłanek warunkujących konieczność zbierania materiału dowodowego w jej toku. Wobec tego organy stosowały za pośrednictwem art. 31 ustawy o kontroli skarbowej (dalej: u.k.s.) przepisy o postępowaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10802

Wydanie: 10802

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament