Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy pracownik zapłaci podatek od noclegu sfinansowanego przez firmę

17 lipca 2017 | Podatki

Mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed trzech lat, nadal są się wątpliwości co do nieodpłatnych świadczeń. Zdaniem fiskusa, wydatki na zakwaterowanie dla osób oddelegowanych do innego miejsca pracy powiększają ich przychód.

Maciej Wilczkiewicz

Zasady opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń uzyskiwanych przez pracowników wzbudzają wiele wątpliwości. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT za przychody ze stosunku pracy uważa się nie tylko wypłaty pieniężne, ale także wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W związku z tym przepisem pojawiły się liczne wątpliwości interpretacyjne dotyczące zwłaszcza przesłanek, jakie muszą być spełnione, aby nieodpłatne świadczenie poniesione na rzecz pracownika mogło być kwalifikowane jako jego przychód. Kwestia ta była wielokrotnie przedmiotem interpretacji organów podatkowych, które z reguły stały na stanowisku niekorzystnym dla pracowników, opowiadając się za opodatkowaniem wszelkich uzyskanych przez nich świadczeń, dla których ustawodawca nie przewidział wprost zwolnienia w ustawie o PIT. Z kolei w dotyczącym omawianej problematyki orzecznictwie sądów administracyjnych występowały znaczne rozbieżności, co skutkowało po stronie podatników stanem niepewności co do ciążących na nich obowiązków.

Trzy przesłanki

Duże nadzieje były wiązane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (K 7/13). W orzeczeniu tym TK uznał, że za przychód pracownika mogą być uznane wyłącznie takie świadczenia, które w obiektywnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10802

Wydanie: 10802

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament