Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hale namiotowe – z podatkiem od nieruchomości czy bez

26 lipca 2017 | Ekspert księgowego

Sezon letni sprzyja używaniu przez firmy różnego rodzaju przekryć namiotowych. Zgodnie z prawem budowlanym to tymczasowe obiekty budowlane. Ich zakwalifikowanie jako budowli dla potrzeb podatku od nieruchomości sprawia trudności.

Cezary Pieńkosz

Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorcy stosunkowo często korzystają z różnego rodzaju hal namiotowych. W związku z tym pojawia się pytanie o zakres opodatkowania tego rodzaju konstrukcji podatkiem od nieruchomości. Ocena tego zagadnienia nastręcza podatnikom wielu pytań i wątpliwości.

Znaczenie definicji w prawie budowlanym

Podatek od nieruchomości obciąża grunty, budynki lub ich części, a także budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wskazuje na to art. 2 ust. 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 716; dalej: u.p.o.l.). Zakres przedmiotowy opodatkowania został wyznaczony poprzez odwołanie się do pojęć budynku i budowli, dlatego kluczowe dla jego sprecyzowania jest znaczenie przywołanych pojęć. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych zawiera w swojej treści definicje legalne >patrz ramka.

Definicje budynku i budowli przywołują przepisy prawa budowlanego, zatem dla ostatecznego ustalenia ich zakresu znaczeniowego niezbędne jest odwołanie się do przepisów ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 290; dalej: prawo budowlane).

- Obiektem budowlanym, w rozumieniu art. 3 pkt 1 prawa budowlanego, jest budynek, budowla bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10810

Wydanie: 10810

Spis treści
Zamów abonament