Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hybrydowa dyktatura PiS

26 lipca 2017 | Rzecz o polityce | Marek Migalski

Andrzej Duda stanął na drodze do autorytaryzmu.

Jak określić system polityczny, w którym obecnie żyjemy? Bo przecież nie jest on już liberalną demokracją, do której byliśmy przyzwyczajeni przez ostatnie ćwierćwiecze, ale nie jest jeszcze autorytaryzmem w stylu Putina czy Erdogana. Najtrafniej opisuje stan obecny termin „hybrydowa dyktatura".

Nie mają racji ci, którzy twierdzą, że w Polsce demokracja ma się obecnie dobrze, a nawet, że jest dziś wreszcie w pełni rozwinięta. Bo prawdą jest, że obecny model państwa zaczyna znacząco odbiegać od tego, co zwykło się w politologii określać jako demokrację liberalną, czyli ten kształt ustroju, z jakim mamy do czynienia na Zachodzie. Konstytuują go trójpodział władzy, obecność wolnych i zróżnicowanych mediów, zasady tolerancji i inkluzji wpisane do ustaw i przestrzegane przez rządzących, wolna i niezależna od państwa gospodarka, świeckość instytucji publicznych. Czegoś takiego w Polsce obecnie nie ma (inna sprawa, że nigdy nie było na pełną skalę). Ale widać wyraźnie, że obecna ekipa rządząca odchodzi, gdzie tylko może, od tych zasad...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10810

Wydanie: 10810

Spis treści
Zamów abonament