Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drogi prowadzą do Płocka

26 lipca 2017 | Życie Mazowsza | Marek Kozubal
Płock słynie z licznych wydarzeń, które przyciągają tysiące turystów.
źródło: materiały prasowe
Płock słynie z licznych wydarzeń, które przyciągają tysiące turystów.

To miasto ma duszę zanurzoną w historii. Warto je odwiedzić m.in. dlatego, że odbywają się tu ciekawe imprezy kulturalne.

Warszawę od Płocka dzieli zaledwie 110 km. Geograficznie Płock jest usytuowany na pograniczu Kotliny Płockiej i Pojezierza Dobrzyńskiego.

W średniowieczu Płock był jednym z ważniejszych ośrodków administracyjnych i kulturalnych na ziemiach polskich, a na przełomie XI i XII wieku – stolicą Polski. W Kaplicy Królewskiej Bazyliki Katedralnej znajduje się sarkofag ze szczątkami ówczesnych władców: Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego. Zamek był niegdyś siedzibą książąt mazowieckich, od 1075 roku, w Płocku urzędują biskupi. Prawa miejskie Płock otrzymał w 1237 roku.

Płock wyróżnia wyjątkowe położenie na stromej skarpie, zwanej Wzgórzem Tumskim. Rozciąga się stamtąd widok na rzekę, która ma w tym miejscu prawie półtora kilometra szerokości.

Dzisiaj to także miasto akademickie, w którym studenci kształcą się w czterech wyższych uczelniach, a także ośrodek przemysłu paliwowo-energetycznego i chemicznego.

Wpadnij na weekend

Władze miasta zapewniają, że Płock to idealne miasto na weekend. Jakie zatem miejsca warto zobaczyć?

A chociażby Bazylikę Katedralną, skarbiec w Muzeum Diecezjalnym, kolekcję secesji w Muzeum Mazowieckim, Muzeum Żydów Mazowieckich, najstarszą szkołę w Polsce – „Małachowiankę", odrestaurowaną dawną Kolegiatę św. Michała i Kolegium Jezuickie czy po prostu Stary Rynek z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10810

Wydanie: 10810

Spis treści
Zamów abonament