Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspólnik pustej spółki jednak bez ZUS

10 sierpnia 2017 | Praca i ZUS | Paulina Karpińska-Huzior

UBEZPIECZENIA | Jeśli spółka z o.o. w danym okresie nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, to jej wspólnika nie obejmuje obowiązek ubezpieczeń za ten okres. To na nim jednak ciąży obowiązek wykazania tego faktu.

Obecnie obowiązujące przepisy ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 963 ze zm.) obciążają wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialną obowiązkiem zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne na tych samych zasadach, co osoby prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą (art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy systemowej). Ta zasada, wprowadzona z 1 stycznia 2003 r., wzbudzała wiele kontrowersji. W szczególności wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o. nie chcieli być obciążeni składkami, gdy realnie nie wykonywali żadnych czynności w spółce, a ich rola była bierna. Skoro ich działanie sprowadza się jedynie do posiadania pakietu udziałów w spółce, dlaczego mieliby być obciążeni składkami na identycznych zasadach, jak osoby prowadzące działalność gospodarczą?

Zakres czynności bez znaczenia

Niestety orzecznictwo nie było przychylne dla wspólników. Według sądów, dla obowiązku ubezpieczenia nie ma znaczenia, czy wspólnik aktywnie działa w ramach spółki, czy tylko ogranicza się do posiadania udziałów.

Spór trafił nawet przed Trybunał Konstytucyjny, który rozważał zgodność z Konstytucją RP przepisu przewidującego obowiązek oskładkowania. W wyroku z 25 września 2014 r. (SK 4/12) TK uznał, że obowiązek ten w zakresie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10823

Wydanie: 10823

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament