Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grobowiec chińskiego generała

10 sierpnia 2017 | Nauka | Krzysztof Kowalski

Doskonale zachowany grób generała i jego żony – księżniczki, odkopali archeolodzy w Chinach.

Znajduje się on w pobliżu obecnego miasta Taiyuan, na zachodnim brzegu rzeki Fenhe. Z inskrypcji zachowanej na kamiennej tabliczce znalezionej w grobie wynika, że spoczął w nim Zhao Xin i jego małżonka, księżniczka Nee Liu. Na tabliczce widnieje zdanie: „Dwudziestego dnia drugiego księżyca trzeciego roku okresu Heqing zostali oni pochowani razem". Data ta, według współczesnego kalendarza, oznacza 18 marca 564 roku.

Zhao Xin służył władcom z dynastii Qi, która kontrolowała północną część kraju w latach 550–577. Z inskrypcji wynika, że był generałem, piastował godność gubernatora różnych regionów Chin. Przed śmiercią był generałem garnizonu w Huangniu i poprowadził go do zwycięstwa w bitwie, podczas której „Tysiące ludzi wyzionęło ducha, zmiażdżył barbarzyńców Yi i najokropniejszych nieprzyjaciół, a lud napływał do niego". Generał zmarł w wieku 67 lat.

W grobie, obok szkieletów, archeolodzy znaleźli 105 przedmiotów, większość z nich to gliniane kolorowe figurki przedstawiające żołnierzy, wielbłądy, bydło oraz bębny.

Wydanie: 10823

Wydanie: 10823

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament