Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy dowóz pracowników do pracy podlega VAT

10 sierpnia 2017 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

OBOWIĄZKI | Zapewnienie zatrudnionym bezpłatnego dojazdu do pracy nie jest opodatkowane tylko wtedy, gdy charakter prowadzonej działalności lub inne usprawiedliwione trudności wymuszają na firmie zapewnienie takiego transportu.

- Firma oferuje pracownikom możliwość bezpłatnego dojazdu do zakładu pracy autobusem pracowniczym. Czy z tego tytułu firma powinna naliczać VAT? W jakiej wysokości firma powinna naliczać VAT, gdyby wprowadziła symboliczną opłatę za korzystanie z autobusu, np. 1 zł netto? – pyta czytelnik.

Pracodawcy często zapewniają pracownikom dowóz do miejsca pracy. Jeżeli usługi w tym zakresie świadczone są odpłatnie, to podlegają one opodatkowaniu według obniżonej stawki 8 proc. (tj. stawki obowiązującej dla świadczenia usług transportu osób – zob. art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 157 załącznika nr 3 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT).

Nieodpłatne świadczenie usług

Często jednak dowóz do zakładu pracy jest oferowany pracownikom bezpłatnie. W takich przypadkach o tym, czy dochodzi do opodatkowania VAT nieodpłatnie świadczonych usług decydują okoliczności danego przypadku. Jak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 11 stycznia 2000 r. w sprawie C-285/98, bezpłatny dowóz pracowników do pracy nie podlega opodatkowaniu, jeśli charakter prowadzonej przez podatnika działalności lub inne usprawiedliwione trudności wymuszają na nim zapewnienie transportu swoim pracownikom (np. w przypadku dowożenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10823

Wydanie: 10823

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament