Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mazurska Syberia fascynuje

10 sierpnia 2017 | Życie Regionów | Marcin Kube
Andrzej Sakson i okładka jego książki pt. „Dziedzictwo Prus Wschodnich. Socjologiczne i historyczne studia o regionie”
źródło: archiwum A. Saksona
Andrzej Sakson i okładka jego książki pt. „Dziedzictwo Prus Wschodnich. Socjologiczne i historyczne studia o regionie”
źródło: materiały prasowe
Działacze mazurscy: siedzą od lewej do prawej – Hieronim Skurpski (1914-2006)  – współzałożyciel Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”, Alfred Czesla  – współzałożyciel Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego (MTE). Stoją od lewej: Dariusz Jarosiński – współzałożyciel Mazurskiego Stowarzyszenia Miłośników Twórczości Ernsta Wiecherta, Erwin Kruk – współzałożyciel Mazurskiego Zrzeszenia Kulturalnego (MZK)  i przewodniczący MTE, Andrzej Sakson – członek MZK i MTE, Wiktor Marek Leyk  – współzałożyciel MZK. Zdjęcie wykonano latem 2005 roku w mieszkaniu H. Skurpskiego  na ulicy Warmińskiej w Olsztynie.
źródło: archiwum A. Saksona
Działacze mazurscy: siedzą od lewej do prawej – Hieronim Skurpski (1914-2006) – współzałożyciel Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”, Alfred Czesla – współzałożyciel Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego (MTE). Stoją od lewej: Dariusz Jarosiński – współzałożyciel Mazurskiego Stowarzyszenia Miłośników Twórczości Ernsta Wiecherta, Erwin Kruk – współzałożyciel Mazurskiego Zrzeszenia Kulturalnego (MZK) i przewodniczący MTE, Andrzej Sakson – członek MZK i MTE, Wiktor Marek Leyk – współzałożyciel MZK. Zdjęcie wykonano latem 2005 roku w mieszkaniu H. Skurpskiego na ulicy Warmińskiej w Olsztynie.

„Dziedzictwo Prus Wschodnich" to książka, która dowodzi, że za sprawą badań naukowych o Warmii i Mazurach ciągle możemy się dowiedzieć zaskakujących rzeczy.

Prusy Wschodnie to nazwa, która przez lata nabrała negatywnych konotacji. Kojarzy się z germanizacją oraz niemieckim ekspansjonizmem. Profesor Andrzej Sakson użył tej nazwy trochę z przekory, ale jeszcze bardziej z naukowego przekonania, że mimo historycznych zaszłości jest to najwłaściwsza kategoria dla celów badań socjologicznych, które od lat prowadzi na temat rdzennych mieszkańców Warmii i Mazur, a także terenów położonych już poza Polską.

Urodził się w 1952 r. w Elblągu, przez pewien czas mieszkał w Olsztynie, a dziś żyje w Poznaniu i od lat związany jest z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza oraz Instytutem Zachodnim. Wiele czasu spędził też w Berlinie, gdzie w młodości uczył się i zarabiał. Tam zaprzyjaźnił się z rdzennym Mazurem, którego część rodziny wyemigrowała do Niemiec, a część pozostała w Polsce. Zaczął z nim jeździć w latach 70. do Krainy Tysiąca Jezior, a później zainteresował się tematem naukowo. W latach 80. rozpoczął wieloletnie badania terenowe nad ludnością Mazur i Warmii. Zaczął od studiów historycznych, by z czasem skupić się na współczesnych analizach socjologicznych. Robi to do dzisiaj, mając obecnie status jednego z najwybitniejszych badaczy tematu. Wydana właśnie książka „Dziedzictwo Prus Wschodnich" stanowi podsumowanie jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10823

Wydanie: 10823

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament