Branża IT powoli odżywa, ale przełomu nie widać
technologie | Mamy pieniądze z perspektywy unijnej na lata 2014–2020, świetnych programistów, a popyt na usługi IT rośnie. Tymczasem, jak na ironię, sektor od lat nie był w tak trudnej sytuacji. katarzyna kucharczyk
Qumak, Sygnity czy Cube.ITG to tylko przykłady firm informatycznych, które borykają się z poważnymi problemami. Wyniki branży są pod presją głównie ze względu na zastój w sektorze zamówień publicznych. Problemem są też rosnące koszty pracy. W 2016 r. przychody sektora IT w Polsce skurczyły się o 5,2 proc. Do tej pory taka sytuacja zdarzyła się tylko raz: w 2009 r., po światowym kryzysie w sektorze bankowym.
– To niepokojący sygnał, zwłaszcza że na świecie branża IT przeżywa intensywny rozkwit, a oficjalne strategie rozwoju naszego kraju opierają się w dużej mierze na tworzeniu innowacji oraz nowych technologii – podkreśla Adam Góral, prezes Asseco Poland.
Polityka nie pomaga
W branży daje się poczuć lekki powiew pozytywnych nastrojów, ale do hurraoptymizmu daleko.
– Rozmawiając z przedstawicielami firm IT, można usłyszeć,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta