Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepsze studia

26 października 2017 | Dodatki Jednodniowe
Panel NKN 20.09.2017 r. „Rola studentów i doktorantów w sektorze nauki i szkolnictwa wyższego”. Uczestnicy panelu: Robert Pawłowski (FPS), Paweł Kur (PSRP), Michał Gajda (KRD), Ewelina Pabjańczyk-Wlazło (EURODOC), Tomasz Tokarski (PSRP)
źródło: materiały prasowe
Panel NKN 20.09.2017 r. „Rola studentów i doktorantów w sektorze nauki i szkolnictwa wyższego”. Uczestnicy panelu: Robert Pawłowski (FPS), Paweł Kur (PSRP), Michał Gajda (KRD), Ewelina Pabjańczyk-Wlazło (EURODOC), Tomasz Tokarski (PSRP)
 W badaniach Bilansu Kapitału Ludzkiego, prowadzonych w latach 2009–2014 w warunkach wysokiego bezrobocia, zwłaszcza wśród młodzieży, ponad 3/4 pracodawców poszukujących pracowników  wskazywało, że nie może znaleźć osób o właściwych kompetencjach.
źródło: Rzeczpospolita
W badaniach Bilansu Kapitału Ludzkiego, prowadzonych w latach 2009–2014 w warunkach wysokiego bezrobocia, zwłaszcza wśród młodzieży, ponad 3/4 pracodawców poszukujących pracowników wskazywało, że nie może znaleźć osób o właściwych kompetencjach.

W zgodnej opinii środowiska akademickiego osiągnięto obecnie punkt krytyczny, w którym konieczne jest skonstruowanie nowych, spójnych i jasnych regulacji dotyczących funkcjonowania całego systemu nauki i szkolnictwa wyższego.

 

Dzisiaj widocznym problemem jest niedopasowanie struktury systemu szkolnictwa wyższego do wyzwań społecznych i gospodarczych. Mamy do nadrobienia straty w zakresie jakości kształcenia, wynikające z gwałtownego umasowienia studiów. Kształcenie studentów w wielu dziedzinach zostało zdominowane przez najprostsze formy dydaktyczne i nieefektywne sposoby egzekwowania wiedzy.

Reforma otwiera nowe możliwości dla polskich uczelni. Zmiany ustrojowe w szkolnictwie wyższym przyniosą większą autonomię uczelni w budowaniu interdyscyplinarnego modelu kształcenia dopasowanego do potrzeb i oczekiwań studentów oraz rynku pracy. Studiowanie oparte wyłącznie na przyswajaniu wiedzy encyklopedycznej nie sprawdza się w obecnych realiach. W kontekście wyzwań przyszłości szczególnie ważne są kompetencje związane z rozwiązywaniem problemów, umiejętnością uczenia się, krytycznej analizy dużych ilości informacji, umiejętnością myślenia w sposób kreatywny i innowacyjny, a także umiejętnością pracy zespołowej i przywództwem.

Nowa ustawa odblokuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10888

Wydanie: 10888

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament