Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ubrani na ekranie

29 grudnia 2017 | Życie Dolnego Śląska
Wystawa przekracza bariery czasu. Z „Rękopisu znalezionego w Saragossie” trafiamy w rewiowy świat lat 20. ze „Strachów”.
autor zdjęcia: Michał Stenzel
źródło: materiały prasowe
Wystawa przekracza bariery czasu. Z „Rękopisu znalezionego w Saragossie” trafiamy w rewiowy świat lat 20. ze „Strachów”.
„Test pilota Pirxa”, kostiumy Alicja Wasilewska.
autor zdjęcia: Michał Stenzel
źródło: materiały prasowe
„Test pilota Pirxa”, kostiumy Alicja Wasilewska.

„Moda i kino" w Pawilonie Czterech Kopuł to pierwsza tak szeroka prezentacja kostiumów filmowych.

Monika Kuc

Tworzą barwną opowieść o polskim kinie, bo we Wrocławiu postawały tak znane filmy, jak „Popiół i diament", „Rękopis znaleziony w Saragossie", „Lalka", „Sami swoi", „Czterej pancerni i pies", „Na srebrnym globie". Jednocześnie to spojrzenie na kino nietypowe, bo od strony kostiumu i mody. Wystawa zwraca uwagę na wkład scenografa w tworzenie filmowej rzeczywistości i przypomina, że w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu powstało prawie 500 filmów i seriali.

Na prezentacji w Pawilonie Czterech Kopuł znalazło się 130 kostiumów z kilkunastu filmów. Wybrano najciekawsze z tych, które objął program renowacji, prowadzony od 2013 r. przez Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) – spadkobiercę wrocławskiej wytwórni. Miejsce ekspozycji ma symboliczne znaczenie. Budynek Pawilonu Czterech Kopuł przed przekazaniem Muzeum Narodowemu w 2009 r. i modernizacja był częścią Wytwórni Filmów Fabularnych, gdzie kręcono wiele filmów i znajdowała się część magazynów. Także jego otoczenia „grywało" w filmach, np. pobliska pergola w „Rękopisie znalezionym w Saragossie" przeobraziła się w park Buen Retiro w Madrycie.

– Wystawa rozwija się w trzech wątkach. Pierwszy pokazuje, jak sobie radzono z historią, drugi mówi o roli kostiumu w wykreowaniu bohaterów – ikon kultury popularnej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10939

Wydanie: 10939

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament