Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki są także po stronie udziałowców (akcjonariuszy) podmiotu dzielonego

15 stycznia 2018 | Podatki | Jarosław Sekita

W przypadku podziału, do przychodu wspólnika spółki dzielonej nie zalicza się co do zasady wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną. Do końca ubiegłego roku chodziło o wartość nominalną.

Od 1 stycznia 2018 r. zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się „w przypadku (...) podziału spółek, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 8b, przychodu wspólnika spółki (...) dzielonej stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną". W stanie prawnym obowiązującym w 2017 r. przepis ten odnosił się do wartości nominalnej przydzielonych udziałów (akcji). Zasada neutralności podziału spółki została więc zachowana. Zmiana ta nie pogarsza sytuacji podatników. Również w tym przypadku za wartość emisyjną udziałów (akcji) należy uznać wartość majątku przekazanego przez spółkę dzieloną spółce przejmującej majątek (nie niższą jednak niż wartość rynkowa). Skoro tak obliczona wartość nie tworzy przychodu, to trudno jest po stronie udziałowca (akcjonariusza) wskazać inną wartość podlegającą ewentualnemu opodatkowaniu.

Jest też wyjątek

Wyjątek od tej zasady wynika z obowiązującego od 1 stycznia 2018 r. art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT. Przepis ten stanowi, że przychodem podatkowym jest „ustalona na dzień podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych udziałowcowi (akcjonariuszowi) spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10951

Wydanie: 10951

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament