Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie chcę legitymizować tych przepisów

15 stycznia 2018 | Prawo | Agata Łukaszewicz
Dariusz Zawistowski
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Rzeczpospolita
Dariusz Zawistowski

Zrezygnował właśnie z kierowania Krajową Radą Sądownictwa. Powody tej trudnej decyzji przedstawia w rozmowie z Agatą Łukaszewicz. Były przewodniczący KRS mówi też o sytuacji w radzie i wymiarze sprawiedliwości oraz o planach na przyszłość.

Dariusz Zawistowski

Rz: Zrezygnował pan właśnie z funkcji przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa. Dzieje się to w przeddzień wejścia w życie zmienionej ustawy o KRS, za której to sprawą powołana zostanie nowa rada. To protest?

Dariusz Zawistowski: Nie nazywałbym tego wprost protestem. Po prostu jestem przekonany, że nowela jest niezgodna z konstytucją, a właśnie wchodzi w życie. To zresztą nie tylko moja osobista ocena, którą chciałem w ten sposób podkreślić. Nie chcę więc też brać udziału i legitymizować działań w mojej ocenie niezgodnych z prawem.

Skoro jesteśmy przy nowej Radzie to podobno, mimo apeli środowisk sędziowskich – Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i Krajowej Rady Sądownictwa – spośród sędziów zgłaszają się kandydaci chętni, by zasiąść w nowej KRS....

To mnie wcale nie dziwi, bo wśród wielu tysięcy sędziów, a jest nas przecież ok. 10 tys., wiadomo było, że znajdą się tacy, którzy zechcą znaleźć się w nowej KRS. Nie mam zamiaru ich krytykować. To indywidualna decyzja każdego z sędziów. Muszę jednak przyznać, że takie zgłoszenia mnie nie cieszą. Uważam, że sędziowie, jak nikt inny, powinni pokazać, że nie da im się narzucić złych, niezgodnych z konstytucją rozwiązań.

To dlatego kilka dni temu KRS podjęła uchwałę, w której, delikatnie mówiąc,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10951

Wydanie: 10951

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament