AI niezbędna w finansach
Adam Sobczak Sztuczna inteligencja jest w stanie znacznie szybciej niż człowiek, bez manualnego przekopywania się przez dane, zbadać zdolność kredytową albo wyliczyć składkę ubezpieczenia.
Eksperci szacują, że ilość danych wytworzonych przez ludzkość będzie podwajać się co dwa lata. Narastająca wykładniczo ilość informacji wymaga zmiany podejścia do ich przetwarzania. Tradycyjne podejście do tego można porównać do wydobycia węgla – ustrukturyzowana baza to złoże informacji o określonej wartości. Teraz jednak, z napływającymi ze wszystkich stron terabajtami informacji, trzeba umieć wydobyć to, co naprawdę ważne – tak jak w kopalniach złota, gdzie sukcesem jest uzyskanie grama czystego kruszcu z tony urobku.
Według analityków nieumiejętność selekcji i korzystanie ze słabej jakości danych kosztuje amerykańskie biznesy ponad 3 biliony dolarów rocznie. I tu na scenę wkracza sztuczna inteligencja (AI, ang. artificial intelligence – red.).
Czy jest się czego bać
Sensacyjne nagłówki ogłaszające zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją coraz częściej pojawiają się nawet na największych portalach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta