Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konstytucja nie różnicuje sędziów

01 marca 2018 | Prawo | Agata Łukaszewicz
Dagmara Pawełczyk-Woicka: sędzia cywilny, ukończyła prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, w trakcie studiów działała w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów Studia ukończyła z wynikiem bardzo dobrym. Asesor od 1997 r., sędzia od 2000 r. W 2007 r.  łączyła delegację do Ministerstwa Sprawiedliwości z delegacją do Sądu Okręgowego w Warszawie. Od 2017 r. członek Rady Programowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Zgłoszona do KRS przez sędziego Dariusza Pawłyszczego, dyrektora w MS.
źródło: materiały prasowe
Dagmara Pawełczyk-Woicka: sędzia cywilny, ukończyła prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, w trakcie studiów działała w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów Studia ukończyła z wynikiem bardzo dobrym. Asesor od 1997 r., sędzia od 2000 r. W 2007 r. łączyła delegację do Ministerstwa Sprawiedliwości z delegacją do Sądu Okręgowego w Warszawie. Od 2017 r. członek Rady Programowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Zgłoszona do KRS przez sędziego Dariusza Pawłyszczego, dyrektora w MS.

Dagmara Pawełczyk-Woicka | Samorząd sędziowski nie jest demokracją ateńską – mówi kandydatka do KRS.

Rz: Pani awans na prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie wywołał duże emocje. Czy późniejsza decyzja o kandydowaniu do nowej KRS była z tym związana?

Dagmara Pawełczyk-Woicka: Nie. To dwie niezależne decyzje. Nie należy ich wiązać.

Uważam, że tacy sędziowie jak ja, z dużym doświadczeniem, a jeszcze energiczni i stosunkowo młodzi (jak na sędziego), powinni kandydować do KRS. Jestem zwolennikiem ograniczania jej władzy. Dla mnie to, co zrobiła w sprawie asesorów, to porażka. Ich nabór jest jednym z najbardziej transparentnych, jaki przewidują polskie przepisy. Jestem dumna, że pracowałam nad projektem ustawy o zmianie ustawy o KSSIP. To przykład odejścia od dyskrecjonalnej władzy KRS w naborze do służby sędziowskiej. Konstytucja nie różnicuje sędziów na lepszych czy gorszych. Mam nadzieję, że nowa KRS wypracuje transparentne reguły awansu sędziowskiego.

A 18 sędziów jako kandydatów do nowej KRS na 10 tys. sędziów to dużo czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10990

Wydanie: 10990

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament