Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są skutki podatkowe wycofania się ze spółki jawnej

11 kwietnia 2018 | Dobra Firma | Agata Paul

PROCEDURY | Konsekwencje podatkowe dla odchodzącego wspólnika będą zależały m.in. od tego, czy spółka w ogóle przestanie istnieć, czy zdecyduje się on tylko na sprzedaż swoich praw i obowiązków w tym podmiocie.

Spółka jawna jest nadal bardzo popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Głównymi jej zaletami są nieskomplikowane zasady utworzenia i zarządzania takim podmiotem przez wspólników.

Jeśli wspólnikami są jedynie osoby fizyczne i spółka jawna nie osiąga znacznych wyników finansowych, atutem tej formy prowadzenia działalności jest także brak konieczności prowadzenia pełnej ewidencji księgowej w postaci ksiąg rachunkowych. Zalety zaletami, przychodzi jednak moment, w którym przedsiębiorcy chcieliby zrezygnować z udziału w spółce. Sposobów na to jest wiele, niemniej kwestią priorytetową, nie tylko dla samych przedsiębiorców lecz także biur rachunkowych, które świadczą na ich rzecz usługi księgowe, staje się ocena skutków podatkowych zakończenia działalności.

Likwidacja – czy to się opłaca

Zasady funkcjonowania spółki jawnej zostały uregulowane w ustawie z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1577 ze zm.; dalej: k.s.h.). Spółka jawna to spółka, która nie posiada osobowości prawnej, a mimo to może samodzielnie funkcjonować w obrocie gospodarczym, posiada bowiem podmiotowość prawną. W podatku dochodowym jest transparentna, co oznacza, że nie jest ona samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego. Opodatkowaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11024

Wydanie: 11024

Spis treści
Zamów abonament