Autokompromitacja stanowiących chaotyczne prawo
Legislacja | Jedynym stałym obecnie elementem systemu prawa jest jego zmienność Maciej Gutowski, Piotr Kardas
Od dłuższego czasu w wielu krajach obserwujemy wzmożony proces stanowienia prawa. Stale przyspieszające zmiany otaczającego nas świata odczytywane są przez władze wykonawcze i ustawodawcze jako uzasadnienie wprowadzania coraz to nowych regulacji. Traktowane są wręcz jako wyzwanie wobec każdego istotniejszego przejawu nowości w życiu społecznym lub gospodarczym.
Stabilność to przeszłość
Proces zmian regulacji prawnych ma obecnie charakter permanentny, więc jedynym stałym elementem systemu prawa jest jego zmienność. Uznawana niegdyś za jeden z fundamentów rządów prawa zasada względnej stałości systemu prawa odeszła chyba w bezpowrotnie minioną przeszłość. Umiejętność dostosowywania wykładni obowiązujących reguł do wymogów zmieniającego się świata, stanowiącą podstawę rządów prawa, zastąpiła przemożna i nieograniczona tendencja do wprowadzenia zmian.
Choć polski system prawny w tym kontekście nie jest niczym wyjątkowym, to w ciągu ostatnich ponad dwóch lat proces zmian obowiązujących regulacji przybrał postać skrajnej inflacji. Nie tylko obywatele jako podstawowi adresaci określonych w prawie reguł, ale także specjaliści mają coraz większe trudności nie tylko ze zrozumieniem istoty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta