Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustalenie wynagrodzenia wójta należy do kompetencji rady gminy

12 czerwca 2018 | Administracja | Anna Puszkarska

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, od 1 lipca 2018 r. będzie obowiązywać m.in. niższe minimalne i maksymalne wynagrodzenie zasadnicze wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Zmiana wynagrodzenia wójta wymaga jednak uchwały rady gminy.

- W związku ze zmianami w przepisach dotyczących wynagradzania pracowników samorządowych, rada gminy chce obniżyć wynagrodzenie zasadnicze wójta. Czy wymaga to jego zgody?

Nie.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o pracownikach samorządowych (dalej u.p.s.) wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest zatrudniony w urzędzie gminy na podstawie wyboru. Wynagrodzenie wójta ustala rada gminy, w drodze uchwały (art. 8 ust. 2 u.p.s. oraz art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym). W orzecznictwie podkreśla się, że rada gminy realizuje tę kompetencję w granicach określonych w powszechnie obowiązujących przepisach (por. wyrok Sądu Najwyższego z 28 marca 2008...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11074

Wydanie: 11074

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament