Cyfryzacja administracji w Polsce dopiero nabiera tempa
Gospodarka | Usługi w ramach e-państwa pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze katarzyna kucharczyk
Niezbyt optymistyczne dla Polski wnioski płyną z najnowszego raportu o stanie cyfryzacji w poszczególnych państwach Unii Europejskiej. Zajmujemy piąte miejsce od końca. Prym wiodą Dania, Szwecja, Finlandia i Holandia.
Ranking jest podzielony na kilka segmentów. Optymizmem napawa umocnienie naszej pozycji w zakresie mobilnych usług szerokopasmowych, gdzie jesteśmy powyżej unijnej średniej. Niestety, w dół ciągną nas wskaźniki stałych łączy szerokopasmowych. Z kolei w obszarze cyfrowych usług publicznych zajmujemy niezmiennie dopiero 24. miejsce.
Projekty pod lupą
Mamy jednak szansę na awans w tej kategorii, bo w trakcie realizacji jest gros projektów z zakresu e-państwa. Jednym z kluczowych jest gov.pl, polegający na integracji stron internetowych ministerstw, urzędów centralnych i wojewódzkich.
We wrześniu 2017 roku – jako pierwsze – opublikowało tam swoją stronę internetową Ministerstwo Cyfryzacji. W ubiegłym roku dołączyło do niego Ministerstwo Zdrowia (29 grudnia). Kolejne migracje to 1 marca 2018 roku (Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej), 9 marca (Ministerstwa Sportu i Turystyki) i 7 maja (Ministerstwo Energii). Urzędnicy zapowiadają, że w planach jest integracja pozostałych stron ministerstw i Kancelarii Prezesa Rady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta