Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeczpospolita TV: Mitera: Smutne, że zrównano nas z Turcją

12 czerwca 2018 | Prawo

Deklaracja lizbońska Europejskich Rad Sądownictwa mnie zaskoczyła. Zostaliśmy zrównani z Turcją – mówił w programie #RZECZoPRAWIE sędzia Maciej Mitera, prezes Sądu Rejonowego Warszawa Śródmieście, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.

Wraz z wiceprzewodniczącym KRS Dariuszem Drajewiczem uczestniczył on w zjeździe członków Sieci Europejskich Rad Sądownictwa (ENCJ), na którym przyjęto deklarację, że Polska i Turcja to dwa kraje w Europie, w których zagrożona jest niezależność sądów.

– Należałoby najpierw zbadać sytuację w Polsce, bo nie dzieją się tu rzeczy, o których zostali poinformowani członkowie ENCJ, np. że sędziowie w Polsce są wyrzucani na bruk, aresztowani. Są odwoływani z funkcji, ale nadal mogą orzekać. Koledzy z innych krajów pytali mnie, jak sobie radzę z szefem, czyli ministrem sprawiedliwości. Tłumaczyłem cierpliwie, że ja nie mam szefa – mówił rzecznik KRS. – Jest stara rzymska zasada: trzeba wysłuchać dwóch stron, nie można opierać na jednostronnej ocenie. Cały zarząd ENCJ przyjął zaproszenie i po 20 czerwca spotykamy się w Warszawie, żeby przedstawić sytuację kolegom z Europy. ©℗

—jaga

Wydanie: 11074

Wydanie: 11074

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament