Nowe usługi muszą być zabezpieczone przed hakerami
Nowe technologie | Warto wzmacniać partnerstwo publiczno-prywatne na rzecz rozwoju e-administracji katarzyna kucharczyk
Liczba cyberataków na świecie rośnie lawinowo. Naiwnością byłoby sądzić, że będą one omijać e-administrację. Jeśli chcemy, żeby popularność e-usług dalej rosła, musimy dołożyć wszelkich starań, aby je zabezpieczyć przed ingerencją cyberprzestępców.
Rzut oka na sąsiadów
Zdaniem ekspertów na tle innych krajów polska strategia cyfryzacji zarówno administracji, jak i całego państwa prezentuje się jako dość zachowawcza, wręcz konserwatywna.
– Przyjrzyjmy się Estonii, która jako jeden z pierwszych krajów zainwestowała w rozproszoną infrastrukturę IT. Motorem implementacji był sterowany z Rosji atak hakerski, który „położył" wszystkie państwowe i bankowe systemy informatyczne – przypomina Zbigniew Kostrzewa, współtwórca IOVO, zdecentralizowanej, uniwersalnej bazy danych.
Po wspomnianym ataku władze tego niewielkiego nadbałtyckiego kraju postanowiły zrobić wszystko, by taka sytuacja już nigdy się nie powtórzyła. W tym celu utworzono architekturę kluczowych państwowych systemów komputerowych w oparciu o infrastrukturę klucza publicznego oraz technologii blockchain. Ruch ten spotkał się z aprobatą mieszkańców Estonii, których życie stało się dużo prostsze. – Tak zaprojektowana architektura kraju pozwala m.in. głosować online z dowolnego miejsca na świecie, podpisywać cyfrowo dokumenty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta