Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus nie może różnicować sytuacji unijnych podatników

20 czerwca 2018 | Dodatki Jednodniowe | A.Tar.

Podatek od wartości dodanej zapłacony w innym kraju UE zmniejsza przychód należny i korzysta z wyłączenia z kosztów, tak samo jak polski VAT.

Spółka zajmuje się handlem e-papierosami wraz z akcesoriami w formie sprzedaży wysyłkowej, m.in. na terenie Polski i Finlandii. Jest czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym w Polsce. Jednocześnie, w związku z przekroczeniem limitu z art. 23 ust. 2 ustawy o VAT, rozlicza podatek od wartości dodanej także na terenie Finlandii, gdzie jest zarejestrowana i posiada numer dla celów VAT. Spółka tłumaczyła, że koszty i przychody osiągane ze sprzedaży w Polsce rozpoznaje w wysokości netto, zgodnie z przepisami ustawy o CIT. Nie była pewna, czy analogiczne rozwiązanie może stosować do kosztów i przychodów osiąganych ze sprzedaży w Finlandii. Spółka ponosi koszty udokumentowane fakturami zawierającymi podatek naliczony od wartości dodanej, jak również osiąga przychody, w związku z którymi ma obowiązek rozliczenia podatku należnego od wartości dodanej w Finlandii.

Sama była przekonana, że polski VAT jest tożsamy z podatkiem od wartości dodanej obowiązującym na terenach innych krajów członkowskich unii. W konsekwencji, jeden i drugi jest zarówno przychodem, jak i odpowiednio kosztem uzyskania w rozumieniu ustawy o CIT.

Inaczej widział...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11081

Wydanie: 11081

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament