Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

„Profesjonalna naprawa” pojazdu po kolizji

20 czerwca 2018 | Sądy i Prokuratura | Henryk Walczewski

Strona ministerstwa | Nowe ujęcie roszczenia, na marginesie wyroku Sądu Najwyższego z 12 kwietnia 2018 r.

Każdy, kto używa samochodu, chciałby nigdy nie mieć wypadku. Niestety, te się zdarzają. Głównym zmartwieniem poszkodowanego jest wtedy, jak auto naprawić i pokryć koszty porządnej naprawy.

W zasadzie sprawa wydaje się prosta: ochrona ubezpieczeniowa jest zapewniona w ustawie z 22 marca 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych i poszkodowany może na nią liczyć. Trzeba więc zgłosić szkodę ubezpieczycielowi, ten obliczy koszty naprawy, i oddać auto do warsztatu, bo wiadomo, ile może kosztować naprawa. Jeżeli poszkodowany upoważni warsztat do przejęcia zapłaty, może w zasadzie zapomnieć o fakturach i poprzestać na zgłoszeniu się po odbiór naprawionego pojazdu.

Skąd więc tyle nerwów, napięć i sporów z powodu napraw powypadkowych? Niestety, są ważne powody.

Wojna „naciągaczy" z „zaniżaczami"

„Naciągacze" mają naturalne skłonności do powiększania szkody, aby uzyskać możliwie wysokie odszkodowanie. „Zaniżacze" to z kolei zakłady ubezpieczeń, które potrafią tak obliczyć koszty naprawy, że żaden mechanik nie zdoła za nie przywrócić auta do wymaganego przepisami stanu technicznego. Jedni i drudzy manipulują kosztami naprawy, podczas gdy jej koszt jest wyrażony w pieniądzu, a stan techniczny pojazdu w normach technicznych, których spełnienie pozwala przywrócić mu prawo do poruszania się po drogach publicznych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11081

Wydanie: 11081

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament