Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Media i godność człowieka

29 października 2018 | Opinie | Ks. Robert Nęcek

W komunikacji medialnej chodzi o zrozumienie istotnej zależności między prawdą 
a wolnością mediów. Dlatego środki przekazu, jeżeli mają służyć wolności, to same muszą być wolne, a są wolne wówczas, kiedy działają w prawdzie.

Jednym z podstawowych warunków komunikacji medialnej jest prawda. Jest ona gwarantem szacunku do osoby ludzkiej. Dlatego pracownicy mediów, osoby występujące przed kamerami telewizji i personel techniczny mają poważne obowiązki przedstawiania rzetelnej prawdy. Mając tego świadomość, Jan Paweł II podkreślił, że media mają w tym aspekcie niezastąpioną odpowiedzialność, gdyż „są nowoczesnym forum, na którym następuje rozpowszechnianie idei i gdzie ludzie mogą wzrastać we wzajemnym zrozumieniu i solidarności".

Odwaga prawdy

Dlatego odwaga prawdy polega na umiejętności słuchania sumienia, a sumienie prawdziwe nie mówi do jednych tego, a do innych tamtego, lecz wszystkim mówi to samo. Z tej racji żyć według sumienia, oznacza pójść za głosem miłości i wiary.

Dodatkowo sumienie wymaga nieustannego oczyszczania, a oczyszczanie sumienia nie jest czynnością jednorazową, lecz przybiera wymiar regularnej i permanentnej pracy nad sobą. Przeciwieństwem prawdy jest kłamstwo, kłamiący zaś staje się graczem, a gracz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11192

Wydanie: 11192

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament