Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na pierwszej sesji rady trzeba wybrać przewodniczącego i jego zastępców

13 listopada 2018 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska


Samorząd | Wybór przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady gminy wymaga głosowania tajnego i bezwzględnej większości głosów. Przewodniczący będzie mógł wydawać polecenia służbowe pracownikom obsługującym radę.

Pierwszą sesję nowo wybranej rady zwołuje komisarz wyborczy (nastąpi to do 23 listopada). Do czasu wyboru przewodniczącego, prowadzi ją najstarszy wiekiem radny obecny na sesji – art. 20 ust. 2 i ust. 2c ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.).

Wymagania dotyczące głosowania

Rada gminy wybiera ze swego grona przewodniczącego i 1-3 wiceprzewodniczących (art. 19 ust. 1 u.s.g.). O tym ilu dokładnie powinno być wiceprzewodniczących rady rozstrzyga z reguły statut gminy. Nie można wybrać więcej niż 3 wiceprzewodniczących i nie można nie wybrać żadnego. Wybory przewodniczącego i wiceprzewodniczących powinny odbyć się na pierwszej sesji nowo wybranej rady gminy, po złożeniu ślubowania przez radnych obecnych na sesji.

Przewodniczący i wiceprzewodniczący są wybierani bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym. Przyjmuje się, że pojęcie „bezwzględna większość głosów" powinno być rozumiane jako uzyskanie co najmniej o jeden głos więcej od sumy pozostałych ważnie oddanych głosów, czyli głosów przeciwnych i wstrzymujących (por. m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 11 maja 2011 r., sygn. II SA/Po 188/11, LEX nr 795690).

Może przy tym powstać wątpliwość czy radny kandydujący na przewodniczącego (wiceprzewodniczącego) rady może brać udział w głosowaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11204

Wydanie: 11204

Spis treści
Zamów abonament