Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy milczenie rady można uznać za zgodę?

13 listopada 2018 | Dobra Administracja | Małgorzata Jankowska

∑ Kierownik urzędu chce zwolnić urzędnika państwowego 
– radnego z pracy. Zwrócił się, więc do rady gminy o wyrażenie zgody na ten krok. Ta jednak zwleka. Czy można przyjąć, że na podstawie art. 89 ustawy o samorządzie gminnym powinna ona zająć stanowisko najpóźniej w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wystąpienia pracodawcy?

Przepisy ustaw samorządowych nie określają wprost terminu, w jakim rada gminy (powiatu, sejmik województwa) powinna podjąć uchwałę w tej sprawie. W orzecznictwie, w którym wciąż nie ma jednolitego poglądu, co do tej kwestii początkowo wyrażany był pogląd, że brak stanowiska rady gminy w ustawowym terminie oznacza wyrażenie zgody. Na przykład w wyroku z 2 lipca 2009 r. (I PK 25/09) Sąd Najwyższy uznał, iż rada gminy winna zająć stanowisko w terminie 30 dni od otrzymania pisma pracodawcy występującego o zgodę, o której mowa w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11204

Wydanie: 11204

Spis treści
Zamów abonament