Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żeby skarżyć na ZUS, trzeba wiedzieć, jak

06 grudnia 2018 | Kadry i Płace | Marcin Nagórek

PROCEDURA | Jeśli organ rentowy zwleka z załatwieniem sprawy, przedsiębiorca może złożyć skargę na przewlekłość postępowania. Zasady jej składania różnią się jednak w zależności od przedmiotu zaskarżenia.

- Nasza spółka ma w ZUS dwie sprawy. Jedną o rozłożenie na raty należności z tytułu składek, drugą – dotyczącą zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego z ustaleniem podstawy wymiaru składek. W obu przypadkach ZUS działa opieszale i przewlekle. Do jakiego sądu wnieść skargi, bo przepisy są tutaj rozbieżne? – pyta czytelnik.

Mechanizm skarżenia przewlekłości postępowania ZUS będzie inny w przypadku, gdy przedmiotem zaskarżenia będzie przewlekłość postępowania w rozpatrzeniu wniosku o rozłożenie długu na raty, niż wtedy, gdy chodzi o zgłoszenie do ubezpieczeń i podstawę składek.

Analizując opisaną sytuację, trzeba odnieść się do ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1302) oraz do ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1778 ze zm.).

Najpierw ponaglenie

Skargę na przewlekłe postępowanie ZUS w sprawie wniosku o rozłożenie należności składkowych na raty można – zgodnie z art. 52 § 1 i 2 p.p.s.a. – wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie, chyba że skargę wnosi prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11224

Wydanie: 11224

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Reklama

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament