Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rachunek powierniczy dla podwykonawców

11 stycznia 2019 | Biznes i finanse | Karolina Blandzi

Wśród najważniejszych zmian, jakich wprowadzenie zakłada projekt ustawy o zapobieganiu nadużyciom w inwestycjach drogowych, należy wskazać wprowadzenie zaświadczeń drogowych wydawanych przez inspektora inwestycji drogowej, powołanie Komisji Inwestycji Drogowych oraz ustanowienie obowiązku prowadzenia drogowego rachunku powierniczego.

 

Coraz większym problemem przy prawidłowej i terminowej realizacji inwestycji drogowych stają się przypadki niewypłacania wynagrodzenia podwykonawcom. Podwykonawcy to często mali i średni przedsiębiorcy, którzy swoim potencjałem finansowym i organizacyjnym nie mogą równać się z dużymi korporacjami budowlanymi, które najczęściej występują po stronie generalnego wykonawcy i inwestora. Nie są to nowe zjawiska i od dłuższego czasu mówi się o konieczności wprowadzenia prawnych instrumentów ochrony podwykonawców, którzy aktualnie wystawieni są na zbyt duże ryzyko.

Przedstawiony scenariusz dotyczy na tyle licznej grupy firm, iż Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło zająć się problemem. Remedium na problemy podwykonawców mają być regulacje opracowywanej aktualnie przez ministerstwo ustawy o zapobieganiu nadużyciom w inwestycjach drogowych. Zgodnie z informację opublikowaną na stronie ministerstwa proponowana ustawa należy do programu reform „Sprawiedliwość i bezpieczeństwo" i ma dotyczyć inwestycji drogowych realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Będą zaświadczenia drogowe

Wśród najważniejszych zmian, jakich ustanowienie zakłada...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11252

Wydanie: 11252

Spis treści

Reklama

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament