Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trump wyśle wojsko nad Wisłę

11 stycznia 2019 | Pierwsza strona

Decyzję Pentagon ogłosi w marcu. Ale po rozmowach w Białym Domu Krzysztof Szczerski uważa, że sprawa wydaje się przesądzona. jędrzej bielecki

 

Szef gabinetu prezydenta ujawnia „Rzeczpospolitej": – Idea Fortu Trump, jaką Andrzej Duda przedstawił Donaldowi Trumpowi w Waszyngtonie, miała niejako „wyważyć drzwi", przekonać Amerykanów do samej idei zwiększenia zaangażowania w naszym kraju. I to się udało. Ale Ameryka ma jeszcze bardziej ambitną koncepcję. Chce, aby wzmocnienie sił w Polsce zapewniało bezpieczeństwo nie tylko naszemu krajowi, ale i całemu regionowi, od Estonii po Bułgarię. Można powiedzieć, że Polska jako sojusznik stanie się regionalną bazą bezpieczeństwa.

Prezydencki minister w grudniu spotkał się m.in. z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem, który przekazał Trumpowi szczegóły polskiego stanowiska. Z informacji, jakie teraz dotarły do Warszawy, wynika, że prezydent USA jest już przekonany do idei wzmocnienia amerykańskiego kontyngentu wojskowego w Polsce. Wciąż jednak trwają rozmowy o randze dowódcy amerykańskich wojsk w naszym kraju. – To dla nas bardzo ważne, bo chcemy, aby Polska stała się kolejnym centrum wojskowym o równoważnym znaczeniu w ramach NATO – mówi minister Szczerski.

Wydanie: 11252

Wydanie: 11252

Spis treści

Reklama

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament