Stare programy operacyjne w nowych odsłonach
GOSPODARKA | Polska jest liderem pod względem wykorzystania unijnych funduszy i liczby dużych projektów
Z najnowszych danych wynika, że w programach obecnej perspektywy podpisano 43,8 tys. umów o wartości 356,5 mld zł, a dofinansowanie wyniosło ponad 220 mld zł. To dwie trzecie alokacji funduszy unijnych, ale pieniądze wciąż są. Są też nowe ulgi podatkowe.
Istotne zmiany
Programy są kontynuowane, ale jak co roku zmian nie brakuje. Na początku roku Komisja Europejska przedłużyła do 2022 roku zasady dotyczące pomocy publicznej. To oznacza, że konkursy będą mogły być organizowane o dwa lata dłużej, niż pierwotnie przewidywano, a dzięki temu pieniądze lepiej wykorzystane. Zaktualizowane też zostały krajowe inteligentne specjalizacje.
Zmiany dotyczą zmniejszenia liczby KIS poprzez utworzenie specjalizacji gospodarka o obiegu zamkniętym – woda, surowce kopalne, odpady. Obejmuje ona trzy dotychczasowe specjalizacje: KIS 7–9, które dotyczyły technologii i przetwórstwa surowców, recyklingu oraz innowacyjnych rozwiązań i technologii w gospodarce wodno-ściekowej. Zmodyfikowany został też opis KIS 4 wysokosprawne, niskoemisyjne i zintegrowane układy wytwarzania, magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii.
Na więcej przywilejów mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy chcą rozwijać działalność na terenie pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Zwłaszcza ci, którzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta