Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gun jumping, czyli przedwczesna koncentracja w transakcjach fuzji i przejęć

08 lutego 2019 | Biznes i finanse | Jerzy Kapitańczuk

SPÓŁKI | Koncentracja polega na trwałym połączeniu dwóch lub więcej samodzielnych przedsiębiorstw, utworzeniu wspólnego przedsiębiorcy, nabyciu części mienia innego przedsiębiorcy lub objęciu akcji, innych papierów wartościowych, udziałów albo na uzyskaniu bezpośredniej lub pośredniej kontroli nad jednym lub więcej przedsiębiorcami.

 

Podstawą kontroli mogą być prawa, umowy lub inne środki wywierania decydującego wpływu na przedsiębiorstwo. Nie wszystkie koncentracje będą jednak podlegać obowiązkowi zgłoszenia organom antymonopolowym, lecz tylko te, które mieszczą się w definicji koncentracji i mogą potencjalnie wywierać wpływ na konkurencję ze względu na wielkość obrotów uczestników koncentracji.

Art. 97 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów nakłada na przedsiębiorców, których zamiar koncentracji podlega zgłoszeniu, obowiązek wstrzymania się od dokonania koncentracji do czasu uzyskania zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Obowiązek ten nazywany jest obowiązkiem zawieszenia koncentracji (standstill). Z kolei gun jumping to działanie prowadzące do długotrwałej zmiany kontroli nad przejmowanym podmiotem, które narusza obowiązek standstill i doprowadza do przedwczesnej koncentracji, czyli przed uzyskaniem zgody prezesa UOKiK na jej dokonanie. Z tego względu każda transakcja fuzji lub przejęcia powinna być dobrze zaplanowana z uwzględnieniem przepisów prawa konkurencji.

Klauzule w umowach transakcyjnych

Przejęcie kontroli może nastąpić na podstawie umowy, w związku z uzyskaniem określonych praw lub innych środków wywierania decydującego wpływu na inny podmiot. Powszechną praktyką przy transakcjach fuzji i przejęć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11276

Wydanie: 11276

Spis treści

Reklama

Zamów abonament