Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielka tajemnica Krzysztofa Kolumba

08 lutego 2019 | Rzecz o historii | Paweł Łepkowski
źródło: Wikipedia
≥Mapa świata, którą w 1459 r. sporządził wenecki kartograf Fra Mauro. Powstała na zamówienie infanta Portugalii Henryka
źródło: Wikipedia
≥Mapa świata, którą w 1459 r. sporządził wenecki kartograf Fra Mauro. Powstała na zamówienie infanta Portugalii Henryka

Jedna z najbardziej intrygujących hipotez historycznych ostatnich lat mówi, że Krzysztof Kolumb wcale nie był genueńskim żeglarzem, ale synem polskiego króla Władysława Warneńczyka. Dowody potwierdzające tę teorię są bardzo przekonujące.

Dla Włochów i Hiszpanów Krzysztof Kolumb jest bohaterem o niemal mitycznym statusie. Pierwsi z dumą podkreślają, że tylko Genueńczyk mógł pokonać Atlantyk. Drudzy wierzą, że Kolumb był darem od Boga, aby rozsławić imię Hiszpanii na całym świecie. Ten niemal bałwochwalczy stosunek do Kolumba powoduje, że wiele faktów z jego życia przekręcono lub przeinaczono. Szczególnie dużo wątków o wątpliwej wiarygodności stworzył syn wielkiego żeglarza Hernando Kolumb, zwany też Fernandem, dyplomata króla Hiszpanii i cesarza rzymskiego Karola V. W 1538 r. napisał on „Dzieje żywota i znamienitych spraw admirała don Krzysztofa Kolumba", książkę, która do dzisiaj jest uważana przez większość historyków za podstawowe źródło wiedzy o odkrywcy Ameryki. W rzeczywistości jest w niej wiele opowieści, które w świetle najnowszych badań wydają się mało wiarygodne.

Portugalska flota Jana II była bez wątpienia najlepiej zorganizowaną i wyposażoną armadą tamtej epoki. Jednocześnie wszystkie wiadomości, jakimi dysponowali portugalscy żeglarze, były objęte tajemnicą państwową. Już w drugiej połowie XV w. Portugalczycy utrzymywali regularne połączenia z wieloma portami w południowej Afryce i mieli bazę na Azorach, które odkryli w 1424 r., chociaż nikomu w Europie się tym nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11276

Wydanie: 11276

Spis treści

Reklama

Zamów abonament