Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypełnimy wyroki Luksemburga

30 kwietnia 2019 | Świat | Jędrzej Bielecki, 
Jerzy Haszczyński
Jacek Czaputowicz jest ministrem spraw zagranicznych od stycznia 2018 r.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Jacek Czaputowicz jest ministrem spraw zagranicznych od stycznia 2018 r.

Myślę, że tak – Jacek Czaputowicz, szef MSZ, o tym, czy Polska wzorowo zrealizuje przyszłe wyroki TSUE w sprawie art. 7.

1 maja upływa 15 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ale, jak słyszymy od polityków obozu rządzącego, przez UE nie można kupić normalnych żarówek. Poza tym rozlicza nas z praworządności. Czy nam się opłaca to członkostwo?

Patrzę z perspektywy opozycji lat 80. Celem naszej generacji było przezwyciężenie podziału Europy. Wtedy się to wydawało nierealne albo odległe. Członkostwo w UE to był powrót do Zachodu, do demokracji, wartości, ważny był kontekst chrześcijański – dwa płuca Europy, o których mówił Jan Paweł II. Członkostwo umożliwiło rozwój gospodarczy kraju i wzrost poziomu życia. Gdy wchodziliśmy do UE, polski PKB według wartości nabywczej to było 47 proc. średniej unijnej, teraz ponad 70 proc.

Dlaczego zadaliśmy takie pytanie? Bo partia rządząca w Polsce jest postrzegana jako eurosceptyczna czy antyunijna. Mówi się o polexicie.

Nie widzę w obozie rządzącym sił antyunijnych. Jest raczej rozdźwięk między obrazem kreowanym a rzeczywistością. Według ostatnich badań ponad 90 proc. Polaków popiera integrację europejską. Widzą oni, że rząd dobrze wykorzystuje członkostwo w UE dla rozwoju kraju. Nie ma w Polsce przyzwolenia klasy politycznej i społeczeństwa na opuszczenie Unii Europejskiej. Opozycja reprezentowana w parlamencie jest także prounijna, co jest pewnym ewenementem, bowiem w państwach Europy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11344

Wydanie: 11344

Spis treści
Zamów abonament