Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miliony złotych dotacji na specjalistyczne programy badawcze

17 maja 2019 | Biznes i finanse | Michał Kołtuniak

Prawie 400 mln zł przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na dofinansowanie przedsiębiorców realizujących prace badawczo-rozwojowe na rzecz przemysłu morskiego oraz produkcji stali.

 

Jednym z podstawowych zadań stawianych przed funduszami unijnymi jest wspieranie europejskiej, w tym polskiej innowacyjności. Drogą do podniesienia jej poziomu mogą być badania przemysłowe oraz prace rozwojowe. Pozwalają one na tworzenie nowych lub unowocześnianie produktów, usług, technologii lub procesów przemysłowych. W wielu przypadkach to od decyzji konkretnej firmy zależy, w jakim kierunku prowadzić badania i jakie produkty (materiały, technologie) tworzyć lub rozwijać. Aby zdobyć dotację na taki cel, wymagane jest zwykle udowodnienie tego, że dany program badawczo-rozwojowy mieści się w tzw. inteligentnych specjalizacjach. Regionalnych lub krajowych. Ten ostatni wybór zależy od tego, czy firma korzysta z dotacji przyzwanych z wojewódzkiego, czy krajowego programu wsparcia (programu operacyjnego).

Zdefiniowane obszary

Nieco inaczej urządzone jest natomiast działanie 1.2 „Sektorowe programy B+R" krajowego programu „Inteligentny rozwój". Zgodnie z nazwą, finansuje on wprawdzie działania badawczo-rozwojowe, czyli takie, które obejmują fazy badań przemysłowych i prac rozwojowych lub tylko tych ostatnich, ale na z góry określonych polach. O dofinansowanie mogą więc walczyć tylko te firmy, które działają (lub zechcą działać) w ściśle określonych branżach (sektorach), dla których stworzono specjalne agendy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11357

Wydanie: 11357

Spis treści
Zamów abonament